Depresia je život bez farieb. Vráme ich späť!

4 min. čítania
VSVZ15SI-depresija-Krka-modro-nebo-trava-silhueta-moski-temno-nebo-w1650

Väčšina z nás sa pravdepodobne niekedy v živote stretne s depresiou – či už prostredníctvom postihnutého člena rodiny, priateľa alebo spolupracovníka alebo dokonca na vlastnej koži. Depresia je jednou z najčastejších duševných porúch, ktorá príliš často zostáva nediagnostikovaná. Napriek jej závažnosti a frekvencii výskytu existuje mnoho nesprávnych predpokladov, ktoré môžu tvoriť prekážky pri hľadaní pomoci.

Farby môžu odrážať našu náladu

Vincent Van Gogh namaľoval na Pšeničné pole s vranami, jedno zo svojich posledných umeleckých diel, oblohu v hrozivých sivých a modrých odtieňoch namiesto svojich zvyčajných žiarivých farieb. Hovorí sa, že tmavá obloha odkazuje na umelcove čoraz nástojčivejšie myšlienky na samovraždu.

Farby sa dajú použiť na lepšie vyjadrenie myšlienok a pocitov. Psychológovia môžu pomocou fotografií a obrázkov na sociálnych sieťach a s pomocou umelej inteligencie pomerne presne odhaliť depresívne poruchy. Fotografie a obrázky vytvorené ľuďmi trpiacimi depresiou sú často tmavšie, čiernobiele, je na nich menej ľudí a tvárí, čo naznačuje menej sociálnych kontaktov.

Depresia nerozlišuje

Depresia postihuje všetky vekové, vzdelanostné a sociálne skupiny. Prvé príznaky depresie sa často objavujú už počas dospievania, ale depresívna epizóda sa môže rozvinúť v ktoromkoľvek období života.

Ženy majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať depresiu ako muži. V porovnaní s mužmi však majú tendenciu vyhľadávať odbornú pomoc skôr a častejšie. Je nevyhnutné, aby bola depresia diagnostikovaná a liečená, pretože spôsobuje veľké utrpenie pacientom a ich rodinám; zvyšuje riziko vzniku iných ochorení alebo dokonca úmrtia a riziko samovraždy.

Mýty a pravdy o depresii

MÝTUS 1: ĽUDIA V DEPRESII VEĽA PLAČÚ

Nie nevyhnutne. Pocit smútku je jedným zo základných príznakov depresie, ale nemusí sa nevyhnutne prejavovať plačom.

Príznaky depresie sa prejavujú v mysli postihnutého, v jeho emóciách, v správaní ale aj fyzicky. Pacienti s depresiou nemusia mať rovnaké príznaky, ich rozsah alebo trvanie. Niektorí pacienti sa cítia nedostatoční, vinní a beznádejní. Iní opisujú stratu chuti do jedla, problémy so spánkom, pocit únavy a problémy so sústredením. Ďalší uvádzajú prevažne fyzické príznaky, ako sú bolesti na hrudníku a bolesti svalov, bolesti v dolnej časti chrbta a hlavy.

VSVZ16SI-depresija-Krka-zenska-joce-c1100x460

MÝTUS 2: ĽUDIA S DEPRESIOU NIE SÚ SCHOPNÍ PRACOVAŤ

Nie všetci. Ľudia s depresiou často skrývajú svoje emócie na verejnosti a vyzerajú normálne, dokonca šťastne. Napriek tomu, že svoju prácu zvládajú v pohode, môžu venovať viac času a energie plneniu úloh a nemusia byť schopní relaxovať a užívať si život po práci. Nadmerná práca môže byť znakom depresie, najmä u mužov.

MÝTUS 3: SKUTOČNÍ MUŽI NEMAJÚ DEPRESIE

Muži prežívajú depresiu inak ako ženy, preto ju ich blízki a lekári často prehliadajú. Muži, ktorí trpia depresiou, môžu namiesto prejavov smútku pôsobiť podráždene, nepokojne, unavene, nahnevane alebo agresívne. Aby neboli vnímaní ako slabí, zraniteľní a nestáli, majú muži tendenciu sa menej často zdôverovať so svojimi problémami. Neliečená depresia u mužov sa môže ukázať ako veľmi nebezpečná, pretože môže viesť k zneužívaniu alkoholu a drog, a dokonca k samovražde.

MÝTUS 4: LIEČBA DEPRESIE TRVÁ DLHO A MÁLOKEDY JE ÚSPEŠNÁ

Väčšina pacientov, ktorí čelia svojej situácii a aktívne sa zapájajú do liečby, sa uzdraví. Ľuďom s miernou depresiou môže pomôcť psychoterapia a poradenstvo. Stredne ťažkú a ťažkú depresiu je potrebné liečiť liekmi.

V súčasnosti sa väčšine pacientov predpisuje kombinácia antidepresív a psychoterapie. Je dôležité poznamenať, že antidepresíva, na rozdiel od liekov na upokojenie a liekov na spanie, nespôsobujú fyzickú závislosť alebo návyk. Antidepresíva zvyčajne začínajú účinkovať po dvoch až štyroch týždňoch. Pacient by však mal v liečbe pokračovať najmenej šesť mesiacov, aby sa zabránilo opätovnému výskytu príznakov depresie.

VSVZ19SI-depresija-Krka-zenska-kozarec-tableta-c1100x460

Depresia dokáže zo života človeka vymazať všetky farby. Včasné rozpoznanie ochorenia a aktívna účasť na jeho liečbe sú nevyhnutné na účinné odstránenie príznakov.

Referencie

  1. Vincent van Gogh: Paintings, Drawings, Quotes, and Biography: Wheatfield with Crows [internet]. 2009 [cited 25.10.2017]. Accessible at: www.VincentVanGogh.org.
  2. TheJournal.ie. The colour of your Instagram photos can give a clue about your mood [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.thejournal.ie/instagram-photos-depression-clues-3528234-Aug2017/
  3. Inštitut za razvoj človeških virov. Depresija. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/motnje-razpolozenja/depresija
  4. Psihoterapija Fiket.10 mitov in resnic o depresiji. [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at: https://www.psihoterapija-fiket.si/index.php/articles/92-10-mitov-in-resnic-o-depresiji
  5. eZdravje. Depresija pri moških [internet]. 2017. [cited 23.10.2017]. Accessible at:  https://www.ezdravje.com/dusevno-zdravje/depresija/depresija-pri-moskih/?s=vse