Cukrovka je významným celosvetovým zdravotným problémom, a jej výskyt sa neustále zvyšuje. Odborníci predpovedajú, že by mohla dosiahnuť epidemické rozmery a postihnúť každého desiateho dospelého človeka na svete. Ešte znepokojujúcejšie je, že mnohí ľudia si nemusia byť vedomí, že trpia týmto ochorením. V Slovinsku má podľa odhadov cukrovku 59 000 až 127 000 ľudí. Medzi faktory, ktoré prispievajú k vzniku cukrovky, patrí vysoko kalorická strava, nedostatok pohybu a dlhší život.

Čo je cukrovka?
Základnou poruchou tohto ochorenia je neschopnosť prechodu krvného cukru (glukózy) z krvi do buniek. Tento prechod uľahčuje inzulín, hormón vylučovaný pankreasom. Ak je ho v krvi príliš málo alebo naň bunky nereagujú, hladina cukru v krvi stúpa. Najčastejšou formou tohto ochorenia je cukrovka 2. typu, ktorá postihuje 90 % všetkých pacientov s týmto ochorením, najmä dospelých v strednom a vyššom veku. Medzi rizikové faktory patrí vek nad 45 rokov, obezita, blízky príbuzný s cukrovkou, porucha glukózovej tolerancie alebo zvýšená hladina cukru v krvi nalačno, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a sedavý spôsob života.
Poznáte odporúčané cieľové hodnoty- hladiny cukru v krvi?
Zvýšená hladina cukru v krvi môže poškodiť oči, obličky, nervy a kardiovaskulárny systém, čo môže viesť k vážnym komplikáciám vrátane slepoty, zlyhania obličiek, srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody.
Kontrola hladiny cukru v krvi, ako aj krvného tlaku a cholesterolu je kľúčom k prevencii problémov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku tohto ochorenia.
Adekvátna hladina cukru v krvi na lačno je ≤7 mmol/l (126 mg/dl).
Typické znaky a príznaky cukrovky
- zvýšené močenie
- dehydratácia a nadmerný smäd
- únava
- rozmazané videnie
- úbytok telesnej hmotnosti
- neustály hlad
- pomalé hojenie rán
- mravčenie v rukách
Liečba cukrovky
Ak sa cukrovka zistí dostatočne skoro, môže stačiť správna diéta a zmena životného štýlu vrátane zníženia hmotnosti, častejšieho pohybu, pravidelného zdravého stravovania a ukončenia fajčenia, aby ste mali hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Keďže však diabetes 2. typu je progresívne ochorenie, u väčšiny pacientov to nemusí stačiť. Zmeny životného štýlu je často potrebné doplniť vhodnými liekmi.
Moderné lieky Krka predstavujú významný pokrok v účinnej a bezpečnej liečbe cukrovky. Tieto lieky sa vyznačujú nízkym rizikom hypoglykémie (nízkej hladiny glukózy v krvi), ich cieľom je udržať vylučovanie inzulínu z pankreasu čo najdlhšie a nevyvolávajú kardiovaskulárne komplikácie.
Hlavným cieľom liečby cukrovky je účinne regulovať hladinu glukózy v krvi, a tak predchádzať možným komplikáciám. Rozhodujúce je nielen riešenie samotnej cukrovky, ale aj kontrola rizikových faktorov, ako je zvýšený krvný tlak a hladina cholesterolu.
Čo môžeme urobiť, aby ste zabránili vzniku cukrovky?
Cukrovke sa dá predísť (alebo ju oddialiť) zdravým životným štýlom, preto sa odporúča:
Zdravý život by ste si mali zvoliť čo najskôr. Zdravý životný štýl neznamená, že si z času na čas nemôžete dopriať trochu sladkostí. V správnom pomere je možné vychutnať si oboje súbežne. Dbajme na to, aby sladkosť v našom živote pochádzala zo šťastných chvíľ, a nie z vysokej hladiny cukru v krvi.

Referencie
- Slovenian National Institute of Public Health (NIJZ) at: Nacionalni Inštitut za javno zdravje RS – Sladkorna bolezen. [Cited on 24 October 2023] Dostupné na webstránke: https://nijz.si/nenalezljive-bolezni/sladkorna-bolezen/
- Slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2 (str. 290). (2022). Diabetološko združenje Slovenije. [Cited on 24 October 2023] Dostupné na webstránke:https://endodiab.si/_assets/2022/10/Knjizica-Sladkorna-bolezen-tipa-2-100×160-mm-2022-06-13-v5-4-za-web-VSEBINA.pdf
- SAGADIN, Tamara, 2020, Prisotnost zapletov pri pacientih s sladkorno boleznijo in vpliv bolezni na življenje [na spletu]. Diplomsko delo. Maribor : Univerza v Mariboru. [Dostopano 24 oktober 2023]. Zdroj:https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?lang=slv&id=76107