Bolesť chrbta je veľmi častý problém, ktorý skôr či neskôr postihne každého. Podľa niektorých údajov 90 % ľudí zažije bolesť chrbta aspoň raz za život. Vo väčšine prípadov bolesť chrbta odznie do 2 – 3 týždňov a nikdy sa nedozvieme, čo ju spôsobilo. Niekedy sa bolesť chrbta môže stať chronickou a zmeniť sa na ochorenie. Liečba chronickej bolesti je komplikovaná a dlhodobá.
Čo spôsobuje bolesť chrbta?
Bolesť chrbta môže mať pôvod v rôznych štruktúrach chrbtice: svaloch a šľachách, väzoch, kĺboch, kostiach a okosticiach, medzistavcových platničkách alebo nervových štruktúrach. Najčastejšie je bolesť chrbta spôsobená oslabením svalov a degradáciou malých kĺbov stavcov a medzistavcových platničiek. Ďalšou častou príčinou bolesti chrbta je tlak na nervové korene spôsobený posunutím medzistavcových platničiek (herniou disku). Zriedkavo je bolesť chrbta spôsobená problémami s vnútornými orgánmi, nádormi alebo zápalovými procesmi. U väčšiny pacientov sa presná príčina bolesti chrbta nedá určiť.

Čo vyvoláva bolesť chrbta?
Bolesti chrbta sú zvyčajne spôsobené zdvíhaním ťažkých predmetov, náhlym nešikovným pohybom a čoraz častejšie aj stresom, ktorý je blízkymspoločníkom nášho moderného rýchleho života. Stres spôsobuje napätie v chrbtových svaloch a môže vyvolať alebo zhoršiť bolesti chrbta. To môže viesť k začarovanému kruhu, v ktorom bolesť vyvoláva obavy a obavy vyvolávajú stres, ktorý zase prispieva k zhoršovaniu bolesti.
Čo zhoršuje bolesť chrbta?
Toto sú niektoré z faktorov, ktoré môžu zhoršiť bolesť chrbta: dlhodobé sedenie, šoférovanie alebo ležanie, zdvíhanie ťažkých predmetov, používanie nízkych mäkkých sedadiel a postelí, zlé držanie tela a obezita.
Musím kvôli bolesti chrbta navštíviť lekára?
Krátkodobá bolesť
Pri krátkodobej bolesti chrbta zvyčajne nemusíte navštíviť lekára. Používajte teplé alebo studené obklady alebo analgetiká bez lekárskeho predpisu. Niektoré analgetiká majú protizápalové vlastnosti, čo znamená, že môžu úspešne zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Nalgesin S* je veľmi účinné analgetikum. Ak sa rozhodnete užívať analgetiká, odporúča sa užívať ich pravidelne a nielen vtedy, keď je vaša bolesť príliš intenzívna. Pravidelné užívanie analgetík prispieva k lepšiemu zvládaniu bolesti. Je dôležité zostať čo najviac aktívny, aby ste nestratili svalovú hmotu. Masáž má terapeutický účinok, rovnako ako cvičenia zamerané na naťahovanie a posilňovanie svalov.
dlhodobá bolesť
Ak sa bolesť stane intenzívnou alebo neustúpi po niekoľkých týždňoch, mali by ste navštíviť lekára. Lekársku pomoc okamžite vyhľadajte, ak pociťujete necitlivosť v oblasti slabín alebo v nohách, ak pociťujete nestabilitu pri vstávaní alebo problémy pri pohybe nôh alebo ak máte ťažkosti s močením a vyprázdňovaním. Lekár vám môže nariadiť ďalšie diagnostické postupy, fyzioterapiu, operáciu alebo predpísať analgetiká. Keďže bolesť môže byť spôsobená rôznymi faktormi a jej intenzita a trvanie sa môžu líšiť, lekár vám vyberie najvhodnejšie analgetiká.
Prevencia je lepšia liečba
Bolesti chrbta možno predchádzať rôznymi spôsobmi.
- Pravidelne cvičte. Nezabudnite do svojho programu zaradiť cviky na uvoľnenie a posilnenie chrbtových svalov.
- Udržujte si normálnu telesnú hmotnosť.
- Venujte pozornosť svojmu držaniu tela, tomu, ako sedíte doma, v práci alebo za volantom.
- Pri zdvíhaní ťažkých predmetov buďte opatrní – dbajte na to, aby ste ich zdvíhali s rovným chrbtom.
Zaujímavé fakty o bolestiach chrbta
- Bolesti chrbta sa najčastejšie vyskytujú vo vekovej skupine od 35 do 55 rokov.
- U 2 % až 8 % ľudí, ktorí trpia bolesťou chrbta, sa vyvinie chronická bolesť.
- Osobám postihnutým bolesťou chrbta sa neodporúča odpočinok – je lepšie zostať aktívny.
- Bolesť chrbta je piatym najčastejším dôvodom, prečo ľudia vyhľadávajú lekársku pomoc.
- Nepohodlná obuv prispieva k nesprávnemu držaniu tela a nosenie príliš vysokých podpätkov môže zhoršiť vaše problémy s chrbtom.
Bolesť chrbta je veľmi častý problém, ktorý zvyčajne trvá 2 až 3 týždne. Keď bolesť začne, jej zmiernenie závisí od jej intenzity a trvania. Ak je bolesť mierna, môžete sa opýtať lekárnika na analgetiká, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ak je bolesť silná a trvá dlhšie, mali by ste navštíviť lekára.
Nalgesin S je voľnopredajný liek na vnútorné použitie. Pred užitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Obsahuje naproxén sodný.
* Spoločnosť Krka má v rôznych krajinách registrovaný široký sortiment liekov. V jednotlivých krajinách existujú rozdiely v registrácii a dostupnosti našich liekov.
Referencie
- Bolečine v križu [internet]. eZdravje [cited29.6.2021].
Dostopno na naslovu: https://www.ezdravje.com/bolecina/bolecine-v-krizu/?s=vse - Factsheet: The Global Burden of Low Back Pain [internet]. International Association for the Study of Pain, 2021. [cited 24.2.2021].
Accessible at: http://s3.amazonaws.com/rdcms-iasp/files/production/public/Global%20Year%202021_Global%20Burden%20of%20LBP%20Fact%20Sheet.pdf. - Friedly J, Standaert C, Chan L. Epidemiology of Spine Care: The Back Pain Dilemma. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2010 Nov; 21(4): 659–677.
- Patel AT, Ogle AA. Diagnosis and management of acute low back pain. Am Fam Physician. 2000;61(6):1779-86, 1789-90.
- Bolečina: Sedaj jo lahko izmerite! [internet]. SZZB [cited 29.6.2021].
Accessible at: https://www.merjenjebolecine.si/ukrepi_pri_bolecini_v_hrbtenici_in_krizu.html - Low Back Pain and Sciatica [internet]. Medscape; 2018 [cited 29.6.2021].
Accessible at: https://emedicine.medscape.com/article/1144130-overview - Prevent Back Pain [internet]. My Healthfinder; 2021 [cited 29.6.2021].
Accessible at: https://health.gov/myhealthfinder/topics/everyday-healthy-living/safety/prevent-back-pain - Nalgesin S [internet]. Krka. [cited 18.6.2021].
Accessible at: https://www.nalgesin.com/sk